Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2022 11:31 (Üye) Soru : Merhaba ustadım Gerçek kişi vergi mükellefi ÇİĞKÖFTE satış dükkanı bulunmakta.Oturarak hizmet veriyor,Paket servisi var,çiğköfteyi direk paketle dükkan üzerinden satış işlemi yapıyor. Burada KDV oranı ne olmalıdır.Nace 61019-YIYECEK AGIRLIKLI HIZMET VEREN KAFE VE KAFETERYALARIN FAALIYETLERI'dir.Oturaraj hizmet verdiğinde %08,direk paket yapıp satış yaptığında %01,paket servisi şeklinde kurye ile ürün tesliminde %01 olarak mı kdv uygulaması yapılması gerekmektedir. Teşekkür ediyorum.

Cevap : Lokanta, kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde (birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar hariç) verilen hizmetler (bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), KDV oranı eskiden olduğu gibi % 8 olarak uygulamaya devam edilecektir. Pastane, Tatlıcı, Dondurmacı ,Börekçi , Muhallebici, Çiğ köfteci , Büfe veya diğer satış yerlerinde (dükkanda) TÜKETİLMEYİP malın alınıp götürülmesi halinde Uygulanacak KDV oranı % 1 dir..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.