Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2022 13:47 (Üye) Soru : merhaba avukat müşterimiz icra nedeni ile karşı tarafa yüklenen avukatlık ücretini karşı taraf avukatın hesabına yatırdı. Karşı taraf vergi mükellefidir. Öğrenmek istediğim avukat mükellefimiz karşı tarafa serbest meslek makbuzu keserken stopajlımı kesmesi gerekiyor? Stopajlı kesildiğinde şöyle bir sorunla karşılaşıyoruz. Karşı taraf ücret ödemesinden dolayı tekrar avukat makbuzunu işleme almıyor stopajı ödemek istemiyor. Sizin bu konuda görüşlerinizi rica ederim.

Cevap : Makbuz düzenlenecek kişi vergi mükellefi ise elbette % 20 oranında GV stopajı yapılır.Ver kişi vergi mükellefi ise elbette % 20 oranında GV stopajı yapılır.Vergi kanunlarının uygulanması bir zorunluluk dur keyfilik olmaz. Makbuzu işlem almayan Stopajı yatırmayan sonucu katlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.