Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2022 12:16 (Üye) Soru : Merhaba, Mart 2019 da almış olduğumuz gayrimenkul (konut) alış Tutarı 1.384.693,00-TL idi Şuan Şubat 2022 Satışımız ise 3.600.000,00-TL olacak ne kadar vergi çıkacağı konusunda yardımlarınızı rica ederim. Not: Yabancı uyruklu vatandaşlık almak için almıştı daireyi şimdi ise satıyor, Teşekkürler İyi Çalışmalar

Cevap : Burada üyelerin rakamsal hesaplaması konusunda yorum yapılmaz. Yapılması gerekenler izah edilir. Bahsettiğiniz konut kişinin özel tasarrufunda ise (işletmede kayıtlı olmayan ) Değer artış kazancı hesaplanır Bu hesaplama örneği için Web sayfamızda bulunan MALİ REHBERİNDEKİ Değer artış kazancı hesaplaması formülü ile Kazanç hesaplanır. Matraha ulaşılır. Matrah üzerinden hesaplanan kazanç GİB İnternet VD sistemindeki HAZIR BEYANNAME ile beyan edilir. 2022 DE YAPILAN SATIŞ DAN ELDE EDİLECEK GELİR; 2023 MART AYINDA BEYAN EDİLECEKTİR. Konut sahibin Türk veya Yabancı uyruklu olmasının bir önemi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.