Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2022 15:55 (Üye) Soru : Merhaba, firmaya sgk resen 13500 tl lik tahakkuk oluşturmuş. bu sgk tahakkukuna ilişkin 62000 tl lik idari para cezası kesilmiş. kesilen cezaya itiraz edilmiş. dava kazanılmış. bu kazanılan dava sonrası sgk nın uyguladığı cezalar 1 ay içinde silinebiliyormuş. yeni bir yönetmelik ve kanun maddesi oldugu duyumu aldım ama tam net bilgiye ulaşamadm. bu kazanılan davalarda borcun silinmesi için hangi kanun ile sgk ya dilekçe verilmeli. nasıl ilerlemeliyiz. yarıdmlarınızı rica ediyoruz.

Cevap : SGK dilekçe ile bildirim yapılması gerekir. dilekçede dikkat etmeniz gereken bazı hususlar ; Dilekçede size gönderilen idari para cezasının tarih ve sayısını yukarıdaki idari para cezası itiraz dilekçesi örneğinde olduğu gibi belirtin. İşyeri sicil numaranızı ya da tescil yoksa T.C/vergi numaranızı kesinlikle belirtin. Gerekçenizi ayrıntılı olarak yazın ve neden iptal edilmesi gerektiğini net olarak talep edin. Elinizde itiraz sebebiniz ile alakalı kanıtlayıcı bir belge varsa cezaya itiraz dilekçesi örneğine bu belgeleri de ekleyin. İdari ceza itiraz dilekçesini elden vermeyecek ve posta ile gönderecekseniz iadeli taahhütlü ya da taahhütlü olarak gönderin.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.