Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2022 14:44 (Üye) Soru : Üstadım Merhaba, Geçmişte Galericilik yapan bir firmanın araç gider kısıtlaması yapması gerekmez diye sizden görüş almıştım fakat maliyet bir özelge vermiş. sonuç kısmında " Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalara göre; kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi faaliyetiyle iştigal etmediğiniz anlaşıldığından, satışa konu edilmek üzere "153-Ticari Mallar" hesabında izlemek suretiyle işletmenize kayıtlı olan ve işte kullanılan binek otomobillere ait yakıt, bakım ve onarım gibi giderlerin en fazla %70'inin ticari kazancınızın tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmaktadır." denmekte. bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekir sizin görüşünüz almam mümkün mü? linki buraya bırakıyorum. https://www.muhasebedr.com/oto-galericilerde-binek-otomobiller-icin-yapilan-masraflarin-gider-yazilmasi-

Cevap : Burada belirtilen görüşler RESMİ görüş değildir. Yorumdur. Bize göre taşıt ticareti yapanlar taşıtlar için yaptıkları harcamalara gider kısıtlaması uygulamaz. Ancak bu taşıtlar işte kullanılıyor ise elbette kısıtlama yapılır. Satılacak aracın tamir- bakım ve satılana kadar korunması için yapılan giderlerin Tamamını gider yazılır. Sizde durumunuzu belirten dilekçe ile özelge alabilirsiniz Resmi görüş alacağınız özelgedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.