Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2022 09:41 (Üye) Soru : aynı ay içinde nakil yapılan personele ait gelir vergisinde muafı hakkında bilgi almak istiyordum. Maaşı 10:000 olan bir kişi 10 gün başka yerde çalışarak 2000 - 10 gün ayrı sgk sicil dosyasında yerde çalışarak 2000 TL alıyor asgari ücretin alında kaldığından dolayı gelir vergisinde muaf olmaktadır. (Tek bir sgk dosyasında olsaydı 10 bin TL üzerinde gelir vergisi ödeneyecekti.) Özetle ; Gelir vergisi muaf olmayan kişinin - farklı sgk dosyasında yer almasında dolayı gelir vergisi muafından yararlanması doğru mudur? Nasıl bir yol izlemeliyiz. konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ederiz.

Cevap : Kanun düzenlemesine göre, birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.