Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.02.2022 16:20 (Üye) Soru : Sayın üstadım Türk vatandaşları tarafından kurulmuş yurt dışındaki bir şirket Türkiye'deki bir firmadan mal alarak Türkiye'deki bir firmaya mal satış yapabilir mi? Bu işlem bir İthalat ve ihracat işlemiş sayılır mı? Bu yapılan işlemlerin vergisel mükellefiyeti kime ait olur? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

Cevap : Yurt dışında kurulu olan şirketin Türkiye'deki bir firmadan mal alarak Türkiye'deki bir firmaya mal satış yapabilir. Firma Türkiye den fatura alır ve satış dada Fatura düzenler bu işlemlerde KDV alınır veya ödenir. Şirket ortağının Türk veya yabancı uyruklu olmasının önemi veya ayrıcalığı yok. Bu ithalat veya ihracat değilidir. Yurt dışındaki kurulu olan şirketin kurulu olduğu ülkedeki vergi sitemi konusunda bilgimiz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.