Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.02.2022 16:17 (Üye) Soru : Sayın ilgili, Ana faaliyet konusu iş makinaları kiralama , vinç kiralama işi olan bir firmamızın faaliyet kodu şu şekildedir. 46.69.07-Kaldırma ve taşıma ekipmanlarının toptan ticareti (forkliftler, araç liftleri, asansörler, yürüyen merdivenler, konveyörler, vinçler, vb.) Aylık olarak müşterilerimize kestiğimiz bazı vinç kiralama geliri faturalarında ilave kalem olarak nakliye yansıtma bedeli ekliyoruz faturaya ama tevkifat uygulamıyoruz. Karşı firmalarda nakliye yansıtma kısmı için tevkifatlı olmak zorunda diyor faturada. Konu ile ilgili görüş bilgi , belge rica ederiz. Tevkifatlı düzenlenmeyen fatura için sıkıntı yaşama durumumuz var mıdır. Teşekkürler.

Cevap : Yapılan iş NAKLİYE (TAŞIMA ) ise 2/10 oranında KDV tevkifatı hesaplanır Yansıtma faturasında KDV tevkifatı olmaz.. Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak taşımacılığı fiilen ifa eden alt firma, taşımacılık hizmetini yüklenen firmaya düzenleyeceği faturada KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.