Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2022 14:38 (Üye) Soru : Merhabalar, Benim bayan elbise toptan satışı yapan müşterim yurt dışından Fransa, italyadan bavulla uçakla mamül mal getiriyormuş. Bunun muhasebeleştirmesi nasıl olmalı stoklarında girişi için? Hangi beyannameleri verecek. Önceki Muhasebeci si işleme alamayız diyip faturada alma demiş kendisine ben yeni öğrendim bu durumu. Yönlendirme yapar mısınız? Yakın tarihte yine yurt dışına çıkış yapacak benimde mükellefi yönlendirme açısından bilginize ihtiyacım var. Saygılarımla. Saygılarımla

Cevap : Yurt dışından bavul ile getirilen mallar için Gümrük hattında Gümrük vergisi ve KDV ödenecek. Bu vergiler ödenmeden mal yurda getirilir ise Gümrük kaçakçılığı durumu ortaya çıkar Alınan mal için yurt dışı faturası olacak Gümrük vergisi ve KDV ödenmesi halinde getirilen mallar 153 hesaba yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.