Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2022 15:09 (Üye) Soru : serbest meslek kazancı olan avukat mükellefimiz ile yeni sözleşme imzaladık. 12 ayda galeriden almış olduğu 200.000+ 18 kdv faturası kesilmiş binek aracını, eski meslektaş kayıt etmemiş. Şu an aracı gider pusulası ile kayıt edeceğiz ama KDV sinden faydalanma ihtimalimiz var mıdır? - Kdv'yi kullanabileceksek % 1 girip, satarken %1 ile mi çıkmamız gerekir? -Yeni edineceğimiz gider pusulasını noterden onaylatmaya gerek var mıdır? Desteklerinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 2021 yılında alınan Taşıt için ödenen KDV 2022 de indirilmez.Gider pusulası düzenlemeniz gerek yok. (kendi kendine gider pusulası düzenlenmez. ) Diğer taraftan Gider pusulasında KDV hesaplanmaz. Vergi dairesine bilgi verilir ve taşıtın bedeli 2022 yılında DBS giriş yapılarak Amortisman ayrılır. Diğer giderleri gider kısıtlaması yapılarak deftere kayıt edilir. Daha sonra Taşıtın satılması halinde % 1 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.