Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.03.2022 17:23 (Üye) Soru : Üstadım merhaba, Adıma yaptırdığım Tamamlayıcı Sağlık sigortası bedelini Yıllık Gelir Vergisi beyannamesinden düşmek istiyorum fakat çocuğumun eğtim faturaları da mevcut. Eğitim ve sağlık olarak indirim girdiğimde karın %10 u tutarında eğitim indirimi giriyorum. bu durumda tamamlayıcı sağlık sigortasını da eğitim sağlık başlığı alanından girmek istediğimde %10 luk sınıra ulaştığım için giremiyorum. tamamlayıcı sağlık sigortasını "şahıs sigorta giderleri" alanına girmem doğru olur mu" Saygılarımla

Cevap : Tamamlayıcı Sağlık sigortası GVK 89/1. maddesi koşullarına göre indirime tabiidir. "şahıs sigorta giderleri" Eğitim sağlık harcamalar indirimi ise GVK 89/2. maddesine göre işlem yapılır. İkisi farklı hesaplamaya tabidir. İlgili madde ki fıkralarını inceleyerek indirim yapınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.