Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2022 11:47 (Üye) Soru : 2021/ Eylül işletme aktifine kaydedilen bina , bakım ihtiyacının ihmali sonucu topyekün giderilmesi ( pencere , kapı , zemin , ısınma hattının yenilenmesi , sıhhi tesisatın baştan aşağı yenilenmesi , mutfağın , banyonun baştan aşağı yenilenmesi ve bunlarla ilgili yapılan moloz ve işçilikler vs. ) binaya eklenti kat yada genişletme söz konusu olmadığı durumlarda nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir. a) Bütün yapılan masrafları 258 Hs yapılmak olan yatırımlarda izleyerek işlemler bittikten sonra Binalar hs aktararak amortisman ayırmak, b ) tamir , bakım , yenileme , tadilat ve temizlik masraflarını doğrudan gider yazmak . Daha önce binada olmayan ama sonradan eklenen örneğin güneş ısıtma sistemi bunlardan da amortisman ayırmak. Değerli görüşlerinizi beklerim . İyi çalışmalar

Cevap : Binanın İktisadi kıymetini artırıcı harcama yapılır ise 252 hesaba ,İktisadi kıymeti artırıcı olmayan bakım boya temizlik gibi harcamalar 700 lü hesaplara kayıt edilir.258 hesaba kayıt edilmez . Güneş ısıtma sistemi için amortisman ayrılır. Bina hesabına (252) yazılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.