Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2022 12:33 (Üye) Soru : merhaba, tamamen yurt içinden, bilgisayar ve malzemeleri mal-alım satım ve teknik servisi yapan, E-Defter mükellefi LTD.ŞTİ yiz. 8 tane 4-a sgk'lı personelimiz vardır. işyerimize MESLEK LİSESİ SON SINIF ögrenci (18 yaşında), stajyer olarak, haftanın 3 günü çalışacak.. 1 - lise son sınıf ögrenci, haftanın 3 günü işyerimizde bilgisayar stajı yapacaktır. bu ögrenciyi SGK ya bildirmemiz gerekiyor mu ? 2 - lise son sınıf stajyer ögrenciye, ZORUNLU OLARAK EN AZ vermemiz gereken maaş ne kadardır? 3 - lise son sınıf ögrenciyi , stajyer olarak işe başladıktan sonra , İŞKUR a bildirmemiz gerekiyor mu ? teşekkürler

Cevap : 6764 ayılı kanun kapsamında meslek ve teknik öğrenim gören stajyerlerin meslek hastalığı ya da iş kazası geçirmelerine karşı yapılması gerekli bir bildirimdir. Sigortalı olarak işe girecek olan stajyerlerin işe giriş bildirgesinde 07 Çırak ya da 19 stajyer kodları kullanılmaktadır. Öte yandan tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin sigorta bildirimleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından okul idaresine yapılmaktadır. Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri de okul tarafından yapılır. Bunun yanı sıra iş kazası ya da meslek hastalığı yaşanması halinde okulun ödeyeceği prim ise yüzde 1 olmaktadır. İş kazalarının yaşanması halinde, durumun öğrenilmesinden itibaren 3 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumun bildirilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.