Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2022 13:33 (Üye) Soru : Merhaba, Basit Usulde mükellefin ayrıca kira geliri vardır. Sadece Kira geliri olsaydı gib hazır beyan sisteminden kira geliri beyannamesini verecekti. Yine bilindiği üzere 2021 yılından itibaren Basit Usul mükellefleri yıllık beyanname vermeyecekler. Bu nedenle sadece kira gelirlerini beyan edeceğiz. GİB Hazır Beyan sistemine girdiğimizde "MÜKELLEFİYET VAR" uyarısı almaktayız. Hazır beyandan veremiyoruz. Basit usul nedeniyle DEFTER BEYAN SİSTEMİ'nden kira gelirlerini vermemiz gerekiyor düşüncesindeyim. Ancak Defter beyan Ssistemine girdiğimizde de yıllık beyanname ekrana gelmiyor. Sicil bilgilerine baktığımda sadece Basit Usul mükellefiyeti görünüyor. Acaba interaktif Vergi dairesinden dilekçe vererek kira geliri mükellefiyetide mi açtırmam lazım. Yada başka izlenecek yol ve yapılacak işlem nedir. Sonuçta basit üsül mükellefinin kira gelirlerini nerden ve nasıl beyan edeceğim. Çok eskiden hatırlıyorum Basit Usul mükelleflerinin kira gelirlerini de birleştirip Mart ayında tek beyanname ile beyan ediyorduk. O zamanlar kağıt ortamında elden beyanname veriyorduk. Artık Basit Usul kayıtları Defter Beyan Sisteminden tutuluyor ve basit usuldekiler yıllık beyanname vermeyecek. Velhasıl kafamız karıştı.

Cevap : Defter beyan sisteminden ve Hazır beyan sisteminden beyanname verilemiyor ise ; GİB bdp programından verilecektir.Konu hakkında VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.