Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2022 12:21 (Üye) Soru : Merhaba, bugunku soruma ektir. ben sizin yönlendirmelerinizden , Lise stajyer ögrenci olarak, haftanın 3 günü bizimle çalışacak arkadaşımıza ait, İşveren olarak SGK ya herhangi bir sgk girişi bildirgesi yapılmayacagını anladım. Bunun istisnası, bir iş kazası veya meslek hastalıgının vuku bulmasıdır. dogru mu ? ayrıca 2 sorum daha vardı, 2 - lise son sınıf stajyer ögrenciye, ZORUNLU OLARAK EN AZ vermemiz gereken maaş ne kadardır? 3 - lise son sınıf ögrenciyi , stajyer olarak işe başladıktan sonra , İŞKUR a bildirmemiz gerekiyor mu ? ilginiz ve yardımınız icin tekrar teşekkürler

Cevap : Stajyer öğrenciler için prim oranı %1’dir. Bu primi de meslek lisesi veya üniversite SGK’ya ödeyecektir. Öğrencilerin staj yaptıkları işyeri işvereninin, sözü edilen primi ödeme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.Stajyer öğrenciler 5510 sayılı Kanun gereği 4/a statüsünde sigortalı sayıldıklarından, stajlarını yaptıkları işyerlerinde bir iş kazasına uğradıklarında, kazadan sonraki üç iş günü içerisinde SGK’ya bildirilmeleri gerekmektedir. Bu bildirimi de ilgili okul ya da üniversite yapacaktır İşyerlerine staja gönderilen öğrencileri SGK’ya bildirme yükümlülüğü o üniversiteye ya da meslek lisesine aittir. Staj yapılan işyerinin bu konuda bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Yönetmelik gereği öğrencilerin en az 30 gün staj yapmaları gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.