Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2022 10:44 (Üye) Soru : Merhabalar, kolaylıklar dillerim. Benim sorum ticari kazanca ilave olarak gmsi- gerçek gider yönteminde hesaplama şekli hakkında bilgi almak istiyorum. Verilen şu şekilde; ticari zarar 1801,78-geçmiş yıl zararı 10473,13-tl , GMSİ GELİRİ 33.000-TL gerçek gider yöntemi tercih edildi. Kendisi de kirada oturuyor 2021 yılı ödediği kira 36000-tl .Benim net olarak öğrenmek istediğim gerçek gider yönteminde hesaplama yaparken vergiye tabi hasılatı tespiti nasıl yapılacak. Ticari kazancı olan mükellef istisnadan yararlanamıyor. gerçek gider olarak düşebileceğiz rakamı hesaplaması ile birlikte paylaşmanızı rica ediyorum.Teşekkürler ,iyi akşamlar.

Cevap : Mükellef Ticari kazancına ilişkin kar/zararı (geçmiş yıl zararı dahil) ve konut kira geliri toplayarak beyan edecek .Konut kira gelirinden gerçek usulden yararlanarak GVK 74/10 Madde de belirtilen indirim yapılır. Verdiğiniz rakamlara göre Matrah oluşmamaktadır. GVK 21. maddedeki istisna ile gider tercihinin ilgisi yoktur .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.