Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2022 13:09 (Üye) Soru : İyi günler, gerçek usulde kayıtlı olan bir müşterimizin stopaja tabi işyeri kira geliri bulunmaktadır. Burada ticari kazancı zarar çıkmaktadır. İşyeri kira geliri de 2021 yılı beyan sınırının altında kalmaktadır. Müşteri stopaj iadesi almak için işyeri kira gelirini bildirmemizi istiyor fakat kendisine beyan sınırı altında kaldığı için sadece ticari kazancı bildirebiliyoruz diye bilgi verdik. Burada işyeri kira geliri beyan sınırının altında kalsa bile isteğe bağlı bildirilebiliyormu, bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : İsteğe göre veya iade almak için beyanname verilmez. Yıllk GV beyannamesi GVK 85 ve 86. maddelerdeki kurallara göre beyanname verilir. Tevkif sureti ile vergilendirilmiş İş yeri kira geliri brüt tutarı 2021 yılı için 53.000 TL nin altında ise beyannameye dahil edilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.