Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2022 16:35 (Üye) Soru : Merhaba, Kızım belediyeye ait kreşe gidiyor. Ödemelerini eğitim ödemesi olarak bankadan ilgili ilçe belediye hesabına yapıyorum. Gelir vergimde banka dekontlarını eğitim gideri olarak indirebilir miyim? Teşekkürler.

Cevap : Eğitim ve Sağlık Harcamaları GVK 89/2 Beyan edilen gelirin % 10’unu aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle belgelenmesi koşuluyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları beyan edilen gelirden indirilebilir. İndirim için Fatura olacak, Faturayı düzenleyen GV ve KV mükellefi olacaktır..Belediye Kurumlar Vergisi mükellefi olmadığı için yaptığınız ödeme indirilmez
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.