Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2022 12:21 (Üye) Soru : Merhabalar, bir mükellefime ek faaliyet bildiriminde bulundum.” Ek faliyeti bu olacak firmalara manken model yollayıp bu iş karşılığı fatura kesecek. Bir nevi ajans gibi çalışacak.böyle bir durumda 74.90.05 Nace kodlu mükellefin mankeni SGK yapması gerekir mantıken diye biliyorum.Fatura kesip ama Sgk yapmayabilir mi? Yapmasa ne gibi sorunla karşılaşırız? Teşekkürler

Cevap : Nace Kod : 74.90.05-Sanatçı, sporcu, şovmen, manken ve diğerleri için ajansların ve menajerlerin faaliyetleri kategorisi altındaki firmalar. anlamını tasımaktadır. 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalıların çalışma sürelerinin diğer meslek gruplarından farklılık göstermesi nedeniyle; Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan listede bulunan işleri yapanlardan yapım şirketlerinde ya da yapım şirketlerine oyuncu temin eden ajanslarda çalışanların sigortalılıkları hakkında aşağıdaki şekilde işlem yapılacaktır. 1- Yapım şirketlerinde ya da yapım şirketlerine oyuncu temin eden ajanslarda çalışmaları nedeniyle işverenin emrinde, işveren tarafından belirlenen sürede ve ücret karşılığında yapanlar hakkında 4 üncü maddenin ikinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılık hükümleri uygulanacaktır. Yapım şirketlerine oyuncu temin eden ajanslarda Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı olanlar için yapım şirketlerince ajanslardan fatura mukabili hizmet satın alınması durumunda ayrıca sigortalı olarak bildirilmeleri istenmeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.