Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2022 09:47 (Üye) Soru : Miras yolu ile kişiye 2018 yılında tapuya intikal eden ve bu gayrımenkulleri 2021 yılında satışını yaptığı zaman bu kişilere menkul satış karı çıkarmı Miras yolu ile geldiği için alış fiyatı tapu da yok. Miras yolu ile geçen mülkün satışı menkul kıymet satış karından muaf lık varmı. iyi çalışmalar.

Cevap : Verasetten intikal eden (ivazsız/ bedelsiz intikal) G.Menkullerin satışından elde edilen VE TUTARI NE OLUR İSE OLSUN karlar Gelir vergisine tabi değildir. (GVK Mük.Md.80/1) Değer Artışı Kazançları Mükerrer Madde 80 Aşağıda yazılı mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazançlarıdır. 1. İVAZSIZ OLARAK İKTİSAP EDİLENLER ile tam mükellef kurumlara ait olan ve iki yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetleri HARİÇ , menkul kıymetlerin veya diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.