Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2022 10:57 (Üye) Soru : 1. Firma büyük ekipmanları olan firmalar ile görüşerek yurtdışından müşteri buluyor fiyatı yurtdışından veriyorlar. 2 Firma kendi arasında anlaşma yapıyor. Bur da firmamız aracılık yaptığı için komisyon alıyor . Sorum vergisel durumu nedir? Nasıl KDV indirmi ve kurumlarda yapılacak indirim türü ve oranı nedir? KDV iade talebinde yükleme ne gösterebiliriz ya da gider olmadığı için oran ne olur?

Cevap : Bu işlemde KDV ve gider indirimi diye bir indirim olmaz. Verilen hizmet için elde edilen gelire % 18 KDV hesaplanır Bu hizmet için alınan hizmet ve mal için ödenen KDV indirim konusu yapılır yapılan giderlerde 700 lü hesaplara gider olarak yazılır. Gider olmadığı için indirim ve iade diye bir işlem olmaz.Verilen hizmetten yararlanma Türkiye de olduğu için İhracat istisnası uygulanmaz. KDV iadesi olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.