Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2022 10:57 (Üye) Soru : 2. Projelere Türkiye de ekipman üreticilerine destek oluyor ÇİZİM veriyor bu işten de mühendislik yapıyor, mühendislik ayrıca danışmanlık ücreti alıyor. Sorum vergisel durumu nedir? Nasıl KDV indiriminden faydalanıp ve kurumlarda yapılacak indirim türü ve oranı, KDV iade talebinde yükleme ne gösterebiliriz ya da gider olmadığı için oran ne olur?

Cevap : Yapılan mühendislik hizmeti için Fatura düzenlenir KDV tahsil edilir. Varsa ödenen KDV indirim konusu yapılır Mühendislik faaliyetinden Yurt dışında faydalanılıyor ise Hizmet ihracatı nedeni ile KDV hesaplanmaz. Bu hizmet için ödenen KDV varsa iadesi talep edilir.Kurumlardan indirim türü diye bir indirim tanımı olmaz.Oran olmaz. Vergi kanunlarına göre Kabul edilen giderler 700 lü hesaplara gider yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.