Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2022 10:35 (Üye) Soru : Üstat Merhabalar, Ocak ayına ilişkin olarak 3 marta ertelenen SGK prim cari ay ödemelerini vergi dairesi alacaklarımızdan mahsup talep etmiş bulunmaktayım. Vergi Dairesi SGK'ın uzatması bizi bağlamaz, bizim de konu ile ilgili olarak gelir idaresi olarak bir açıklama yapmamız gerekli idi. Bizde böyle bir şey olmadığına göre bizim için gecikmiş borçtur demekte. Daha önce de yapmışlığım vardı. Bir şeyi gözden mi kaçırdık. Yanlış mı yaptık dersiniz.

Cevap : SGK internet sitesinde 24/02/2022 tarihinde “2022/Ocak Ayına İlişkin Cari Ay Prim Borçlarının Ödeme Süresi Hakkında Duyuru” başlıklı bir metin paylaşılmıştır. Duyuru da özetle; 2022/Ocak ayına ilişkin gerek Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin gerekse Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin yasal verilme süresinin son günü olan 26/2/2022 tarihinin hafta sonuna denk gelmesi ve belge verme son günü ile oluşan tahakkukların yasal ödeme sürelerinin aynı günde birleşmesi nedeniyle, Son ödeme tarihi 28/2/2022 olan 2022/Ocak ayına ilişkin cari ay prim borçlarının son ödeme tarihinin 3/3/2022 tarihi gün sonuna kadar uzatıldığı ve bu tarihe kadar yapılacak ödemelerin yasal süresi içinde yapılmış sayılacağı, Borçları çeşitli kanunlar uyarınca taksitlendirilen işverenlerin taksit son ödeme tarihlerinde herhangi bir değişiklik bulunmadığı, ödemelerin ödeme planlarındaki tarihler baz alınarak yapılması gerektiği açıklanmıştır. Bu doğrultuda işleminiz yasal sürededir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.