Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2022 12:45 (Üye) Soru : Merhaba, gerçek kişi arsa karşılığında müteahhitten aldığı iki adet daireyi teslimden sonra 1 yıl içinde satmıştır, daireleri müteahhit arsa sahibine devrederken tapudaki niteliği arsa olarak yapmış ve değeri düşüktür. Bu durumda şimdi belediyeden daire olacak şekilde rayiç bedel belgesi alırsak bunu maliyet olarak gösterebilir miyiz, tapu devri arsa olarak yapıldığı için düşük görünüyor, ne yapabiliriz

Cevap : Müteahhit yapmış olduğu teslim için Arsa sahibine fatura düzenleyecektir. Faturadaki bedel Maliyet bedeli olarak hesaplamada dikkate alınır. (Fatura KDV hesaplanması için düzenlenmesi şart dır.) Belediye rayiç bedel belgesi veremez. Emlak vergisi bildiriminiz göre ; Bildirim(beyanname) sureti verir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.