Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2022 17:12 (Üye) Soru : Sayın üstadım sorum 4490 sayılı kanun çercevesınde geminin hurda olarak satışlarından kurumlar vergisi istisnasıyla ilgilidır üç ay önce gemiyi 10.000.000.- TL.'ye aldık ve roro tasımacılıgı yapıyoruz gemımız turk gemı sıcılıne kayııtlı olup yabancı bir ülkede imal edilmiştir. Şimdi gemımızi 13.000.000.- TL.'ye hurda gemı satısı olarak KDV'den istisna şekilde satıyoruz 3.000.000.- TL. satış kazancı kurumlar vergısınne tabımıdır burda krıtık soru gemı sıcılde 6 ay faalıyet gostermesı gerekır dıyor bu süre bizim alım tarıhımızlemı baslar yoksa gemının türkıyeye gelıp gemi siciline kaydıylamı başlayacaktır.

Cevap : 4490 sayılı Kanun uyarınca oluşturulan Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı gemilerin ve yatların işletilmesinden ve devrinden elde edilen kazançlar kurumlar vergisinden istisna edilmiştir. Sürenin Türkiye de Gemi siciline kayıt ile başlayacağı görüşündeyiz. Resmi görüş için Özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.