Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.03.2022 16:58 (Üye) Soru : Sayın danışman merhaba Bazı avukat müşterilerimiz kaymakamlık, savcılık, emniyet, vergi dairesi vb devletin bazı birimlerine vekalet ücreti makbuzu kesmektedir. Yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeden önce kestiğimiz makbuzların hangilerinin karşı kurumlar tarafından ne kadar beyan edildiğini kontrol etmek istediğimizde bu devlet kurumları kesinti yoluyla ödenen vergiler listesinde çıkmamaktadır. Dolayısıyla biz özel şirketlerde yaptığımız gibi stopaj karşılaştırmasını yapamamaktayız. Makbuzu kesen mükellef bu durumda ne yapmalı? Bu mükellefe gelir vergisi ödemesi çıkması veya iade çıkması durumu nasıl ne ölçüde değiştirir. Bu hususta görüşünüzü merak ediyorum.

Cevap : Avukat , Gerçek kişi veye özel kurumlar ile Resmi kurumlara verdiği hizmetler için e-smm düzenlemek zorundadır. Bahsettiğiniz işlemin kontrolü Avukatın düzenlediği e-smm ile olur. Başka bir yöntem olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.