Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2022 09:41 (Üye) Soru : Sayın Danışmana ;Gerçek kişi,Anonim şirket ortağı ,yönetim kurulu üyesi ve emeklidir.Kendisine huzur hakkı olarak, ödeme yapılıyor.Sigorta primi bildirimi yapılmıyor. Cevap alamadığımdan tekrar sormak istiyorum.Sorumuz:,HUZUR hakkı ödemesi sigorta primine tabimi dir.Huzur hakkı ödemelerinden prim kesilmeyeceğine dair genelge var mı?İyi çalışmalar diliyorum.

Cevap : Anonim şirket ortağı olmayan yönetim kurulu üyelerinin çalışması hizmet akdi kapsamında değerlendirilemeyeceğinden, vekalet akdi ile çalışırlarsa bu çalışma 4a olarak değerledirilmez.. Böylelikle anonim şirket ortağı olmayan yönetim kurulu üyeleri bu sıfatları dolayısıyla 4/a (SSK), 4/b (Bağ - Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalısı olarak değerlendirilemez. Ancak şirket ortağı olmayan yönetim kurulu üyesinin aynı şirket bünyesinde hizmet akdine tabi olarak çalışmasının önünde herhangi bir yasal engel bulunmamakta ve bu kapsamda çalışmaları durumunda 4/a (SSK) sigortalısı olmalarının önünde bir yasal engel bulunamaktadır.Şirket ortağı olmayan yönetim kurulu üyesinin emekli olması halinde ise 4/a SGDP'li olması gerekmektedir. . 1) Huzur hakkı ödenecek kişi, aynı yerde 5510 sayılı Kanunun 4-1/a kapsamında çalışıyorsa bu kişiye ödenecek huzur hakkı sigorta prime tabidir. 2) Huzur hakkı ödenecek kişi, aynı yerde 5510 sayılı Kanunun 4-1/b kapsamında çalışıyorsa bu kişiye ödenecek huzur hakkı sigorta prime tabi değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.