Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2022 16:56 (Üye) Soru : Ustadim merhaba Ticari kazanc sahibi bir sahis firmasi evini home ofis olarak kullaniyor ayni zamanda evini kiraya verdi. Evini tasidi fakat adresi hala kiraya verdigi yer. Kiracida ayni adresi isyeri olarak bildirmis ve kira tutari uzerinden stopaj yapmis. Bu durumda kiraya verilen yer ev degil isyeri mi oluyor ayni zamanda aldigi kiralarda 53.000 tl nin altinda kaldigindan beyan etmememiz mi gerekir yada isyeri olarak beyan edip odenen stopajlari odenecek ticari kazanctan dusmemiz mi gerekir? Saygilarimla

Cevap : G.menkulün evde olsa iş yeri olarak kullanılıyor ise elbette GV stopajı yapılacaktır. Gelir sadece iş yeri kira geliri ise ve Brüt 53.000 TL nin altında ise beyanname verilmez Ancak Gelir ; Ticari Kazanç +SMKazancı+GMSİ +MSİ toplamı 53.000 TL nin üstünde ise hepsi toplanır (GVK 86/1-c) beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.