Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2022 09:31 (Üye) Soru : Hocam merhaba , mükellef geçmiş yıllara ait sgk prim borcunu bugün ödedi .Daha önce ödenmediği için kanunen kabul edilmeyen giderlerde kara eklediğimiz bu primleri deftere bugün 760/770 sgk prim giderleri borçlu 331 ortaklara borçlar alacaklı şeklinde ilk dönem geçici vergide gider olarak yazabilir miyim ? Teşekkür ederim .

Cevap : SGK Primleri daha önce gider hesaplarına yazılması gerekirdi. Sorudaki muhasebe kaydı olmaz.Önceden 361(B) 368(A) olarak yapılan kayıt için Ödeme yapılması halinde ; 368 (B) 102(A) olarak işlem yapılır. Yapılan ödeme 2022 yılı ilk Geçici Vergi döneminde Geçici vergi beyannamesinde " Kazancın Bulunması halinde indirilecek istisna ve indirimler" alanında 150 kod ile diğer indirimler olarak indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.