Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2022 10:58 (Üye) Soru : MERHABALAR YURTDIŞI FİRMAYA YAZILIM DANIŞMANLIK HİZMETİ VERECEK GERÇEK KİŞİ MÜKELLEFİMİZ YURTDIŞI GELİRLERİNDEN %50 İNDİRİM HAKKINDAN YARARLANABİLİR Mİ ? KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLARAK AYNI FAALİYETTE BULUNURSA KURUM KAZANCINDA %50 STİSNA YA DA İNDİRİMDAN YARARLANABİLİRMİ? TEŞEKKÜRLER

Cevap : GVK 89/13. MADDESİNE GÖRE VE KVK 10 /(1) ğ . MADDELERİNDEKİ KOŞULLARA GÖRE ;İNDİRİLİR. " Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, iş yeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, YAZILIM , tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50'si."" İNDİRİLİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.