Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2022 12:03 (Üye) Soru : Merhaba Pazarlama satış elemanı yurtiçinde satışa çıktığında, Şirket kredi kartı yada nakit olarak seyathat harcamalarında 12:30 gibi saat diliminde ökc ile masrafı var. Yada Pazaar günü tatil gününde gelen masrfa fişleri. Çalışma saatleri nasıl değerlendirilmektedir. İş kanununa göre haftalık 45 saat olduğun da bu gec saatler hafta tatilindeki masraf ve ödemeler mesai olark mı değerlendirilir.Pazarlamacı Müşteriyi yemeği görtürdüğünü bayan ediyor

Cevap : Temsil ve ağırlama giderleri günümüzde yaygın olarak yapılmakta ve çoğunlukla bu giderler, işletmelerin ticari ilişki içinde bulunduğu işletme ve kişilerle sınırlı da kalmamaktadır. İşletmelerin- -ticari açıdan ilişkide bulunmadığı kişiler veya işletmeler için yaptıkları harcamaların, ticari faaliyetle doğrudan ilgisinin olmadığı açıktır. Ancak ticari hayatta bulunan işletmelerin, bu tür giderlerinin bulunmaması da düşünülemez. Bu nedenle, işletmenin büyüklüğü, faaliyet konusu, ilişkide bulunduğu işletme ve kişilerin durumu dikkate alınarak, işle doğrudan ilişkisi olmasa da belirli ölçüler ve sınırlar içinde yapılan harcamaların, temsil ve ağırlama gideri olarak dikkate alınması kabul edilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.