Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2022 09:43 (Üye) Soru : Merhaba , 6500 net alan sakatlık indiriminden yararlanan bir çalışan (3.derece sakatlık indirimi) brüt tutarı ne kadar olur? net ücretinde bir değişiklik olurmu ? not : ücret hesaplaması netten brüte yapılmakta. çalışan emeklidir. buna bağlı olarak ; Kişinin aylık brüt kazancının düşük olması kanunen doğru mudur? - Denetimlerimde problem olabilir mi? - Brüt kazancın düşük olması sebebiyle işveren maliyetleri düşük gözükmektedir. Bu sebeple işveren ödemelerinde ki işverene yansıyan pozitif durum doğru mudur? - Ayrıca emekli olmayan engelli çalışanların brüt kazançlarının bu sebeple düşüyor olması emeklilik kazançlarını olumsuz olarak etkiler mi? - Ayrıca kıdem tazminat hesaplarında yıllık ortalama brüt kazanç hesapları yaptığımızda kişinin yıllık brüt kazanç hakkedişinin engelli indiriminden dolayı brüt kazancının düşmesi sebebiyle eksik hesaplama olabilir mi? yardımlarınızı rica edeceğim?

Cevap : 2022 sakatlık indirimi tutarları Gelir vergisinden engellilik durumuna göre yapılacak indirim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır; Birinci derece engelliler için 2.000,00 TL, İkinci derece engelliler için 1170,00 TL, Üçüncü derece engelliler için ise: 500,00 TL. Engel oranına göre belirlenen indirim tutarları yukarıda gibidir. Belirlenen tutarlar yıllık olarak yapılacak indirim tutarlarıdır. Bu tutarlar ödenecek gelir vergisinden aylık olarak düşülür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.