Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2022 12:07 (Üye) Soru : merhaba rapor bitim tarihi 17.02.2022 başlangıç 01.3.2022 10 günden fazla rapor ekranda sorgulama sonucu çıkmakta.rapor bildirim süresi olan 10 günden sonraki 5 günlük sürede bildirim rapor otomatik olarak ekrana geliyor ise geçerlimi.rapor onaylama süresi için en son zaman 23.03.2022 doğrumudur teşekkürler

Cevap : İş göremezlik onaylama süreleri rapor bitim tarihinden itibaren başlar. Artık iş göremezlik raporları elektronik ortamda düzenlenmekte ve bağlı olunan işverene de elektronik ortamda tebliğ edilmektedir. Dolayısıyla işçinin raporu ibraz etmesi burada zorunluluk teşkil etmediğinden bildirim süresi raporun işçi tarafından işverene ibraz tarihinden değil elektronik ortamda tebliği ile başlar. Elektronik ortamda E-vizite uygulaması üzerinden işverene tebliğ edilen iş göremezlik raporları için işveren rapor onaylama süresi ; Rapor bitim tarihini takip eden ayın beyanname sürelerine göre belirlenir. Buna göre muhtasar ve prim hizmet beyannamesi veren işyerleri için işçi rapor onaylama süresi rapor bitimini takip eden ayın 26’sı, yani muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin son tarihidir. Ayın 26’sı resmi tatil ya da bayram tatiline denk gelirse ya da uzatılırsa rapor işveren onayı süresi de buna istinaden uzar. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçmeyen işyerleri için ise rapor onaylama Sgk bildirim süresi rapor bitimini takip eden ayın 23’üdür. Eğer hafta sonu ya da bayram/resmi tatile denk geliyorsa ya da süre uzatımı olursa bu durumda e sgk rapor onaylama süresi de uzatılan süreye kadar geçerli olmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.