Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.03.2022 15:56 (Üye) Soru : Merhaba;Avukat olan mükellefmiz aynı zamanda başka bir şirkette sgk'lı çalışmasında sosyal güvenlik mevzuatı açısından problem olur mu? Aynı biz bağımsız çalışan smmm mevzuatında kabul edilmediği gibi avukatlarda sakınca var mıdır?

Cevap : . 1/3/2011 tarihinden itibaren öncelik 4/a kapsamındaki sigortalılığa ait olacağından, kişinin 4/a kapsamında sigortalı olarak bildirilmesi gerekir. 4/a kapsamındaki bu çalışmanın/sigortalılığın sona ermesi durumunda ise kişinin çalışması halen devam ediyorsa 4/b kapsamındaki sigortalılığı başlar. Kişi 4/a kapsamında çalışmaktayken/sigortalıyken ayrıca 4/b kapsamında da çalışmaya başlarsa, doğal olarak sigortalılık durumunda herhangi bir değişiklik olmaz, çünkü kesintiye uğrayana kadar 4/a kapsamındaki sigortalılık devam eder, kesinti olduğunda 4/b kapsamındaki çalışma halen devam ediyorsa 4/b kapsamındaki sigortalılık devreye girer. Ancak Serbest meslek erbabı olan Avukatların çalışma mevzuatlarında farklılık olup olmadığına ilişkin konu hakkında Barodan görüş isteyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.