Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2022 11:24 (Üye) Soru : Sayın İlgili, takviye gıda (vitamin) ticareti, imalatı satışı yapıyoruz. bu ürünlerde kdv oranı %8 idi. 14.02.2022 itibaren kdv oranı %1 olarak değişti. 14.02.2022 tarihinden önce %8 kdv li aldığımız ürünü şimdi iade ederken/fiyat farkı faturası keserken kdv oranını kaç hesaplamalıyız ?

Cevap : KDV oranı % 8 olarak hesaplanacaktır. Malların iadesi, KDV Kanunu’nun 35. maddesine göre düzeltici nitelikte bir işlem olduğundan, iade edilen mallar nedeniyle alıcı tarafından düzenlenecek faturada, daha önce satıcı tarafından düzenlenen satış faturasında yer alan mal bedeli ve malın tabi olduğu KDV oranı esas alınacaktır. Dolayısıyla, düzeltme işlemi, satış faturasındaki bedel ve KDV oranı üzerinden gerçekleştirilecektir. Diğer bir ifade ile satın alınan malın iadesinde, malın iade edildiği değil, satın alındığı tarihte uygulanan KDV oranı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.