Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.03.2022 11:09 (Üye) Soru : Merhaba Nasılsınız? 1.Mükellefim serbest mukellefi avukattir. Serbest meslek geliri yaninda ufak (1.000 Tl+stopaj) is yeri kira gelir elde etmistir. Ben is yeri kira geliri (istisna sınırı olan 53.000 TL) altında olduğu icin otomatikman beyan etmedim. Mükellefim 83.150 Brüt serbest meslek hasılat 23.150 de karı vardır. Uygulama doğru mu?Gelir vergisi kesinti iadesinde süresinde memur neden eklemediğimi sordu? İş yeri kira gelirini mesken olarak mı göstermeliyim? 2. 2021.1 döneminde geçici vergi ödemesi yapmıştık bunu Yıllık gelir vergisinde ödeme çıkmadığı ve iade rakamını gereksiz artırmamak için eklemedim. Beyannamede eklemek zorunlu mudur? Teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim

Cevap : Serbest meslek kazancı beyanında hasılat değil elde edilen kazanç dikkate alınır. Kazanç 23.150 TL ise belirttiğiniz iş yeri kira geliri toplama dahil edilmez. İş yeri brüt kira geliri +SM Kazancı toplamı 53.000 TL nin altında kaldığından dolayı sadece SM Kazancı beyan edilir. İş yeri neden konut olarak beyan edilsin ? Memura GVK Md.86/1-c maddesini hatırlatınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.