Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.03.2022 17:21 (Üye) Soru : merhaba, mükellefimiz taşımacılık işi yapmakta olup çalışmakta olduğu nakliye firmasına yaptığı iş karşılığında fatura kesmektedir. karşılığında nakliye firması anlaşmalı olduğu yakıt istasyonunun yakıt kartını vermektedir mükellefimizde o kartlarla yakıt almakta olup alacağını bu şekilde tahsil etmiş oluyor. nakliye firmasından yansıtma faturası istesem kdv sini isteyecek bunuda mükellefimiz kabul etmeyecek. benim sorum cariyi nasıl kapatabilirim. rakamlar yüksek oluyor bir günde 15.000 tl lik yakıt kartı verip ekstrelerinde mahsuplaşma(yakıt) olarak gösteriyorlar. bu şekilde evraksız olarak bunu yapabilirmiyim. nasıll yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap : Muhasebe ve Vergi uygulamalarında Belgesiz kayıt olmaz. Yansıtma faturası almak zorundasınız. Akaryakıt gideri olmadan yapılan işlemler sorun yaratır İnceleme nedeni olabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.