Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2022 11:17 (Üye) Soru : Merhabalar, Şirketimize 3 aylık üniversite stajını yapmak üzere bir işçi aldık. Onu SGK lı göstermek zorunda mıyız? Maaş ödemesini ne kadar yapmamız gerekiyor? Teşekkür ederim iyi çalışmalar…

Cevap : Staj döneminin gelmesiyle birlikte birçok işletmede üniversite öğrencilerinin staj/çalışma dönemi başlayacaktır. Bu kapsamda staj yapmak için başvuran üniversite öğrencilerini SGK uygulamaları yönünden 3 farklı kapsamda değerlendirmek gerekmektedir. 1- Yükseköğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan üniversite öğrencileri, 2- Yükseköğrenimleri sırasında okul tarafından staj yapması uygun görülen üniversite öğrencileri, 3- Staj zorunluluğu olmayan, yüksekokul tarafından staj yaptırılmayan ancak işverenlerce bulunup çalıştırılan üniversite öğrenciler. Zorunlu staj şartı bulunanlar yanında okul tarafından staj yapması uygun görülen öğrenciler de staja başladıkları tarih itibariyle sigortalı sayılmakta ve SGK primleri okul tarafından ödenmektedir. Bu sadece staj süresini kapsamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.