Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.03.2022 15:42 (Üye) Soru : Merhabalar; Firmamız pazar yerinde e-ticaret yapmaktadır. Doğal olarak faturası kesilen malların bazıları tarafımıza İADE gelmektedir. Bunlarla ilgili tekrardan alış olarak kayıtlara nasıl bir uygulama yapmamız gerekir. Karşı taraflar vergi mükellefi değildir. Gider Pusulası mı düzenlememiz gerekli. Bu durumda karşı tarafın imzası olmayacaktır. Nasıl bir uygulama olmalıdır. İadesi olan Mallar için kesilen faturalardaki KDV kayıplarımız için nasıl bir yol izlenmeli. Teşekkür ederiz.

Cevap : iadeler için iade bedelinin bankadan yapılması halinde alınacak dekont GİDER Pusulası yerine geçer veya Kağıt Gider pusulası düzenlenebilir. Gider pusulası veya dekont da KDV hesaplanır Bu KDV indirim konusu yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.