Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2022 09:59 (Üye) Soru : Merhabalar, Meslek mevzuatına kapsamında aşağıda yer alan sorumlarıma ilişkin bilgi verilmesi hususunda yardımlarınızı rica ederim. Meslek mensubu üyesiyim herhangi bir iş yerinde ücretli olarak çalışmamaktayım. Bir firmaya dışarıdan danışmanlık hizmeti vermeyi planlıyoyorum. Bu kapsamda; 1 ) Üyesi bulunduğum İSMMMO'ya yada Vergi dairesi'ne bir bildirim/bilgilendirme yapmalımıyım ? 2 ) SMMM olarak danışmanlık vb. hizmetler adı altında hizmet sunabilirmiyim ? 3 ) Vermiş olduğum hizmete ilişkin serbest meslek makbuzu kesebilir miyim ? 4 ) Serbest meslek makbuzlarını defter beyan sistemi /portal üzerinden mi düzenlemeliyim ? 5 ) İSMMMO 'ya danışmanlık hizmeti için mesleki mühür kullanımı hususunda bir talep oluşturmalımıyım ? Teşekkürler,

Cevap : Bahsettiğiniz hizmeti vermeniz için Vergi dairesine mükellefiyet tesis ettireceksiniz.. DBS den SM Kazanç defteri tutacak danışmanlık hizmeti için e-smm düzenleyeceksiniz. Mükellefiyet tesisi yapıldıktan sonra Odaya müracaat ederek "BÜRO TESCİL BELGESİ "alacaksınız. İşlemlerinizde kullanmak üzere SMMM kaşesi için odaya müracaat ediniz.3568 sayılı yasada belirtilen tüm işler için hizmet verebilirsiniz.(Danışmanlık dahil)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.