Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2022 16:27 (Üye) Soru : Merhabalar; Konu Yurtdışına hizmet ifası kdv siz fatura düzenlenmesi hakkında. Mükellefim Almanya da anlaştığı firmanın belirlediği kişiler için T.C. de vize, çalışma izni işlemlerini yapıyor.(İzin çıkabilirde çıkmayabilirde, Amanyadaki firmanın talep ettiği kişilerdir.) işlemleri yapılan veya yapılacak kişiler Almanya'da çalışmaya gidecektir. Karşılığında banka hesabına ödemesi geliyor. Ödeme gönderen Alman firması fatura istemektedir. Fatura düzenlenecek. Faturada KDV olur mu? Fatura açıklamasına ne yazılmalı? Detaylı açıklama ve yorum rica ediyorum. 302- Hizmet ihracatı kapsamında mı? Acil ve önemlidir. Teşekkürler.

Cevap : Bahsettiğiniz hizmet Türkiye de verilmekte ve Türkiye de yararlanılmaktadır. Düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır. Fatura açıklamasına ne hizmeti verilmiş ise o yazılır.Yapılan iş Hizmet ihracı kapsamında değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.