Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2022 16:52 (Üye) Soru : Mükellefim olan firmanın; Sistem iletişim modülü kiralama ve Hizmeti işi yapmakta Bu hizmet için aylık hizmet bedeli faturası keseceğiz örneğin modül başına 25 € + kdv Birde değişik olan konu şudur Bu kısım online site satışına benziyor Bizim otomat veya araç otomatik yıkama ünitesi üzerine koyduğumuz SİM modülü sayesinde kredi kartı ve Multinet vb tahsilatları firma adına biz yapıyoruz satılan ürün veya hizmet firmadan verildiği için nihayi tüketiciye faturayı firma kesiyor Ürün bedeli bizim banka hesabına geliyor Bizim param Pos veya Multinet komisyonunu düşüp SİM olan firmaya ödeyeceğiz. Burada birinci soru ;aracı firma ile aramızda nasıl bir faturalama ve hizmet işlemi olmalı? ikincisi ise; muhasebe işleyişi nasıl yapılabilir? Teşekkürler, iyi çalışmalar...

Cevap : Bahsettiğiniz gibi tahsilat olmaz. Mal ve hizmet kime satılıyor ise ödemede satan kişinin pos cihazına veye banka hesabına yapılır.Bu işe aracılık yapan kişi var ise komisyon faturası düzenleyerek tahsilat yapar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.