Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2022 11:22 (Üye) Soru : Merhaba , 2022 yılı netten brüte ücret hesaplama yaparken , gelir vergisinden istisnalar düşülmüş haliylemi brüt ücret bulunmalı yoksa önce brüt ücret hesaplanıp ondan sonramı istisnalar gelir vergisinden düşülmeli ? Teşşekürler

Cevap : 2022 yılı güncel bordro parametreleri dikkate alınarak netten brüte veya brütten nete ücret hesağlamaları yapılabilmektediir. Asgari ücret tutarına kadar gv hesaplanmamaktadır üzeri ücretler için hesaplanmaktadır. Hizmet erbabının ücret gelirinin, ilgili ayda geçerli olan asgari ücretin brüt tutarı kadar olması halinde, brüt tutardan, işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi kesintisi yapılacak, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.