Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2022 10:03 (Üye) Soru : Saygıdeğer ilgili saygıdeğer üstadım kolay gelsin. Bir konu hakkında engin bilginize ihtiyaç duyduk. Mükellef olan biri başka bir şirketten 2021 yılında Huzur Hakkı alıyor. Tevkifat dökümlerini istedim. Gönderilen tevkifat dökümlerinde mükellefimin ortağı olduğu başka firmadan brüt 925 bin Türk lirası huzur hakkı aldığını gördüm. Değerli üstad ben gelir vergi beyanı yaptığımda bu huzur hakkından kesilen gelir vergisini gelirden indireceğim - fakat damga vergisi de kesilmiş. 10 bin liraya yakın damga vergisi de kesilmiş. Ben adına kesilen 317 bin tl gelir vergisini gelir vergisinden indirebileceğim gibi - 10 bine yakın kesilen damga vergisini de yıllık beyandan düşebilir miyim. Bir de üstadım 700 bin tl kar payı var - bunun yarısı vergi dışı - kalan yarısı beyan edilecek. Burada kar payını hangi kodda bildirelim.

Cevap : Ücret gelirinin Yıllık GV beyannamesi ile beyanında, Damga vergisi indirilmez Yıllık GV beyanında hesaplanan veriden işverence kesilen vergi mahsup edilir.Kalan tutar ödenir.Kar payları için 606 kod Kullanılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.