Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2022 10:06 (Üye) Soru : Değerli üstadım merhabalar. Kurum geçici vergi uygulaması ile bı sorum olacaktı.Mukellef firmamıza 2021 4.donemde geçici vergi ödemesi,matrah bir önceki döneme göre azaldığı için çıkmadı.3.dönemde ise tahakkuk eden geçici vergiyi kısmen ödedik.Sorum şu,4.donemde geçici verginin tahakkuk etmemesi sebebiyle bir önceki dönemde kismen ödenmeyen geçici vergi hemen terkin olurmu,yoksa kurumlar vergisi beyannamesi verilincemi terkin oluyor.2.sorum 3.dönem kısmen odedegimiz geçici vergiyi kurumlar vergisi beyannamesi onaylandığı zaman iade yoluylami geri alacağız saygılar.

Cevap : Ödenen geçici vergi Hesaplanan Kurumlar vergisinden indirilir.Ödenmeyen Geçici vergi Kurumlar vergisi beyannamesi verildikten sonra terkin edilir,Gecikme zammı hesaplanır.İade işlemi yıllık beyannameden sonra yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.