Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2022 15:38 (Üye) Soru : Sayın Üstadım. 500.000,00 dolar karşılığı bir daire yada dükkan için vatandaşlık almak üzere yabancı ile satış vaadi sözleşmesi yapıyorsunuz. şartlar 250.000,00dolar peşin kalan 250.000,00 dolar üç yıl içinde tahsil olacaktır diye sözleşme imzalıyorsunuz ve bunu tapuya şerh düşüyorsunuz. Yabancı uyruklu kişi İlk şart olan 250.000,00 doları peşin ödüyor ve vatandaşlığı alıyor. Şirket olarak bunu avans hesabında alıyoruz. Henüz bedel tümüyle tahsil olmadığından ve tapu devri olmadığından avansta takibe devam ediyoruz. üç yıl süre doldu diyelim ve yabancı sözleşme şartlarına göre kalan meblağı üçyıl içinde ödemediğinden hakkından mahrum oldu. Bu durumda avans hesabında kalan tutar için vergi ve kdv açısından durum nedir. Destekleriniz için teşekkür ederim.

Cevap : Avans hesabında bulunan Yabancı para birimi her geçici vergi dönem sonunda Kur değerlemesine tabi tutulur. Oluşan kur farkı 646 hesaba gelir olarak yazılır. KDV söz konusu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.