Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2022 16:21 (Üye) Soru : Sayın Üstadım öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Sorum tam olarak Sayın 500.000,00 dolar karşılığı bir daire yada dükkan için vatandaşlık almak üzere yabancı ile satış vaadi sözleşmesi yapıyorsunuz. şartlar 250.000,00dolar peşin kalan 250.000,00 dolar üç yıl içinde tahsil olacaktır diye sözleşme imzalıyorsunuz ve bunu tapuya şerh düşüyorsunuz. Yabancı uyruklu kişi İlk şart olan 250.000,00 doları peşin ödüyor ve vatandaşlığı alıyor. Şirket olarak bunu avans hesabında alıyoruz. Henüz bedel tümüyle tahsil olmadığından ve tapu devri olmadığından avansta takibe devam ediyoruz. üç yıl süre doldu diyelim ve yabancı sözleşme şartlarına göre kalan meblağı üçyıl içinde ödemediğinden hakkından mahrum oldu. Bu durumda avans hesabında kalan tutar için vergi ve kdv açısından durum nedir. Yani üç yıl doldu ve avans hesabında bekleyen bir para var ve bununla ilgili bir daire yada dükkan satışı söz konusu olmayacak. Bu parayı avans hesabından gelir mi kaydedeceğiz. Bu gelir kurumlar vergisi matrahına yada gelir vergisi matrahına dahil olacakmı olmayacakmı. Destekleriniz için teşekkür ederim.

Cevap : Bu parayı avans hesabından GELİR HESABINA ALIR (646 HESABA YAZILIR) Gelir yazıldığına göre elbette kar olacak ve matrahı olumlu etkileyecektir. g
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.