Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.04.2022 08:49 (Üye) Soru : Merhabalar, kolay gelsin. Bir kurumlar vergisi mükellefi limited şirket mükellefim 04.04.2022 itibariyle yeni işçi girişi yapacaktır. Girişi yapılacak çalışan ayrıldığı işyerinden hizmet belgesi adı altında 2022 yılında Gelir Vergisi Matrahı ve Gelir Vergisi Kesintisi yazısı almış bulunmakta. Luca programında da personel kartı kısmında Geçmiş Gelir V. Matrahı kısmı mevcut. Sorum şu; bu belgeye istinaden personelin bordro hesabında yapmam gereken bir işlem var mıdır? Bu rakamları Luca'da belirttiğim yerde yani personelin yeni girdiği işyerinde gelir vergisi hesaplamasında dikkate almam gerekir mi?

Cevap : Bahsettiğiniz çalışanın eski iş yerinden aldığı matrah ve vergi toplamlarını gösteren belgenin değeri yoktur Sizde çalışmaya başlayan kişi ikinci işverende çalışan konumundadır. GVK 103. maddedeki tarifenin ilk diliminden başlayacak Matrah devri veya taşıması yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.