Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.04.2022 08:48 (Üye) Soru : Merhaba, 2.el motorlu taşıt ticareti yapan mukellef. 2.el motosiklet ve Atv tarzı ürünleri genellikle nihai tuketicilerden gider pusulası ile almakta. *Bu mukellef satışta özel matrah üzerinden mi %18 kdv uygulayacak? Satis Tutarınin tamamina mi kdv eklenecek?(*yetki belgesinin olup olmaması durumu değiştirir mi?)

Cevap : İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelikte ise ikinci el motorlu kara taşıtı; 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 3 üncü maddesinde tanımlanan ve trafik siciline tescilli olan motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtlar olarak tanımlanmıştır. Buna göre, ikinci el motosiklet satışlarınızda KDV Genel Uygulama Tebliğinde belirtilen şartların sağlanması halinde KDV Kanununun 23/f maddesi uyarınca özel matrah uygulamanız mümkün bulunmaktadır. İkinci el araç ticareti yapan mükellefin "Özel matrah" uygulaması yapabilmesi için Ticaret Bakanlığın dan "yetki belgesi" olması gerekir Yetki belgesi olmayan mükellefler özel matrah uygulaması yapamaz satış bedelinin tamamı üzerinden % 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.