Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.04.2022 08:48 (Üye) Soru : Merhaba, Ekim.2021 de ortaklardan aldığımız borçların ana parası üzerinden Ekim Kasım Aralık 2021 dönemi için adat hesaplanıp Aralık.2021 dönemine adat faiz faturası kesilmişti. Ocak Şubat Mart 2022 dönemi içinde adat hesaplaması yapılacak.Ortağımız önceki dönem hesapladığı faiz faturası içinde adat-faiz hesaplamak istemekte..Adat hesaplaması yapılırken önceki kesilen adat-faiz faturaları içinde adatlama yapılması zorunluluğu bulunmaktamıdır(bununla ilgili bir özelge bulanadım.(Not: Ortağımız ile aramızda faize faiz hesaplama, bileşik faiz ile ilgili bir anlaşma yoktur)

Cevap : Ortaklardan alınan (331) borç için adat hesaplaması yapılmaz. Şirketin borç vermesi (131) halinde adat hesaplanır.Sorunuzu tekrar gözden geçiriniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.